Penil Protez (Mutluluk Çubuğu) Cerrahisi

Mutluluk çubuğu (penil protez, Stick of happiness) nedir? Neden kullanılır ve ne işe yarar? Üroloji dilinde Erektil Disfonksiyon diye adlandırılan hastalık, halk dilinde İktidarsızlık olarak bilinmektedir; tıbbi tanımı penisin vajinaya girebilecek sertliğe ulaşamaması ya da bu sertliğe ulaşmasına rağmen içeriye girmeden önce hemen yumuşaması şeklinde tarif edilir.

Sertleşme (ereksiyon) yetersizliğinin toplumda genel görülme oranı %25 gibi yüksek bir orandır. Toplumda %9,6 hastada ağır ereksiyon yetersizliği (sertleşememe) görülür. Ereksiyon problemi organik (altta yatan bir neden var) ya da psikolojik (altta yatan bir neden bulunamayan tip) olabilir; organik olan yanı gerçek hastalar da problem yavaş yavaş başlar ve gittikçe ilerler; psikolojik olanda ise aniden başlar ve genellikle kendiliğinden düzelir.

Burada çok önemli bir noktayı belirtmek gerekir: organik ereksiyon kusuru saptanmış hastalarda 5 yıl içinde damarsal problemlerin gelişmesi çok muhtemeldir yani kalp krizi ve benzeri problemler, felç ve damar tıkanmaları vb. Bu nedenle organik ereksiyon kusuru saptanan hastaların mutlaka kardiyoloji değerlendirilmelerinin yapılması gerekir.

Penis Protezi Nedir? (Mutluluk Çubuğu, Stick of happiness)

Halk arasında Penis Protezi, Mutluluk Çubuğu olarak bilinir. Yaklaşık 1-2 saat arası süren (istisnai vakalar hariç) bir ameliyat ile gerçekleştirilir. Temeli ereksiyonu sağlayan tıpta korpus kavernozum denen normal insanlarda içine kan dolarak peniste sertleşme sağlayan boşlukların içine protezi yerleştirmek ve sertliği sağlamak esasına dayanır.

BU AMELİYATI OLAN ERKEKLERDE KENDİSİNİN VE PARTNERİNİN TATMİN OLMA ORANI %85 TİR.

Mutluluk Çubuğu Çeşitleri

Mutluluk çubuğunun çeşitleri nelerdir? Üç tane çeşidi var mutluluk çubuğunun. Bir tanesi, en basiti sadece iki tane silikon çubuk koyuyoruz penisin içine, ereksiyonu sağlayan cisimlerin içine. Tamamen problem bitiyor. Fakat bunun şöyle bir handikapı var. Bu hep dik duruyor. Penis hep dik duruyor. Yani onu tekrar eski haline, ilişki sonrası penisin sönük haline indirme şansınız yok. Bu birinci tip.

İkinci tip iki parçalı tip. Bunun daha az komplike tabii çünkü ne kadar az cisim olursa vücut içerisinde o kadar az problem yaratıyor. Fakat iki parçalı tipi pek kullanmıyoruz. Sadece ben kendi adıma söylemiyorum. Dünyada pek kullanmıyor. Çünkü yeterli sertliği sağlayamıyor.

Son tipte en çok kullandığımız tip, üç parçalı tip. Bunda üç tane parçadan kast edilen şu penisin içerisine sokulan iki tane silikon çubuk bir parça, bir rezervuar karın içine ameliyatla koyuyoruz onu içinde su var. Bir de testisin yanına pompa koyuyoruz. 3 parça oluyor. Yani pompayı sıktıkça rezervuarda ki su penisin içine doluyor. İlişki bitiminde söndürmek penisi indirmek istediği zaman hasta, düğmesine basıyor. Penisin içindeki sıvı rezervuara geri dönüyor.

Penis protezi (stick of happiness) çeşitleri ile ilgili detaylar için: Mutluluk çubuğu çeşitleri nelerdir? (Penil protez)

Mutluluk Çubuğu ( Penis Protez) Ömrü Ne Kadar?

Mutluluk çubuğunun yani penis protezinin ömrü ile ilgili sorular geliyor. Aslında ömür diye bir şey yok, sonsuz… Yani bugün günümüzde bilinen değerlerle 5 yıl içerisinde aşağı yukarı %15 %20’sinde bir bozulma oluyor.

3 parçalı yani komplike bir protez taktığımız zaman ki fizyolojiye en uygun protez budur. İstediğimiz zaman şişirebilelim. İstediğimiz zaman söndürebilelim protezi diye. Sadece cihazın bozulması söz konusu, cihazın bozulma oranı da oldukça küçük.

Peki penis protezi bozulduğu zaman ne yapılır?

Cihaz oradan bir ameliyat ile çıkarılır, yerine yeni cihaz takılır. Mümkün mertebe piyasada çok protez var ama yılların birikimi ve tecrübesiyle bir noktaya gelmiş protezleri kullanmak lazım. Onları kullanırsanız bu malfunction ( arıza ) dediğimiz protezin bozulması ihtimali son derece az.

Penil Protez Tedavisi

Temelde Tedavi 2 Aşamalıdır:

 1. Önce hap tedavisi, buna cevap vermeyen ya da kalp ve tansiyon ilacı kullananlarda riskli olduğu
 2. Hastaların kendi kendine üroloji uzmanının öğreteceği şekilde penise enjeksiyon yapılması, bu ağrılı ve zor bir tedavi olduğu için hastalar tarafından kısa sürede terk edilmektedir

EN KALICI VE TATMİN EDİCİ TEDAVİ PENİS PROTEZ İMPLANTASYONUDUR.

Penil Protez Hakkında Önemli Notlar

 • 3 parçalı protezler için 5 yıl içinde %15 inde bozulma oranı söz konusudur, böyle bir durumda ameliyatla protezi çıkarmak ve yenisini takmak gerekir.
 • Bütün protez ameliyatlarında en istenmeyen durum enfeksiyondur, bunun oranı %3 tür.
 • Protez ameliyatı sonrası penis kalınlığı ve boyunda küçük bir azalma oluyor. Bu nedenle özellikle prostat kanseri, mesane kanseri, rektum kanseri gibi ameliyatları olan hastalarda kanser ameliyatı ile protez ameliyatı arasında geçen süre ne kadar uzarsa penis boyu ve kalınlığındaki kayıp o oranda fazla oluyor.

Şeker Hastalarına Penil Protez Uygun mu?

Şeker hastalarında penil protez uygun mu ve ya ne sıkıntılar yaratır? En sık yaptığımız şey genç şeker hastaları insülin bağımlı şeker hastaları. Çünkü şunu biliyoruz ki insülin bağımlı şeker hastalığı özellikle küçük damarları tutan bir hastalık. Penisin damarlarını etkiliyor. Dolayısıyla bu dokular etkilendiği için penis dokuları ereksiyon bir müddet sonra genç hasta olmasına rağmen bozuluyor. Protezi en çok kullandığımız grup bu grup. Peki bunlar da diğer insanlara göre fark var mı? Şöyle bir risk var. Şeker hastalığından dolayı enfeksiyon riski biraz daha fazla ama siz doğru teknikte yaparsanız ve çok iyi önlemleri alırsanız hiç problem olmaz

Mutluluk Çubuğunun Zararları (Stick of happiness)

Mutluluk Çubuğunun yani penis protezinin zararları diye çok sık soru geliyor. Penis protezin hiç bir zararı yoktur.

Penis protezi zaten ereksiyon hiç olmayan ve artık haplarla iğnelerle olma ümidi kalmayan insanlara yaptığımız bir ameliyattır. Bu mutluluk çubuğu yani penis protezinde en son teknoloji protezi kullanırsanız, ABD ürünü bu hem enine hem boyuna büyüyebilen bir protez dolayısıyla hastaları çok tatmin eden bir protez.

Zararlarından kast edilen şuysa küçük de olsa bu protezlerin 5 yıl içinde bozulma riski var. böyle bir şey olduğu taktirde tekrar bir ameliyatla protezi çıkartmak gerekiyor. Yerine yeniden bir protez takmak gerekiyor. Hastaların %40’ında iki ay süren bir ağrı oluyor. Protezin etrafında bir doku oluşmasından dolayı böyle bir ağrı oluyor. Herkeste bu doku oluşuyor fakat herkeste bu ağrı olmuyor. Gerçekten %40 hastada 2 ay süren bir ağrı oluyor. Mutluluk çubuğunun başka bir zararının olması söz konusu değildir.

Ereksiyon Problemi (İktidarsızlığa) Neden Olabilecek Sebepler

 1. Sigara kullanımı
 2. Hipertansiyon
 3. Diyabet hastalığı(şeker hastalığı)
 4. Aşırı kilolu olmak
 5. Uyku problemleri ve uyku apnesi
 6. Kronik böbrek yetmezliği ve diyaliz ( bu hastalarda böbrek nakli yapılsa bile durum düzelmez
 7. Tiroid bozuklukları
 8. Uyuşturucu ve yüksek doz alkol kullanımı
 9. Haplar: antidepresanlar, antipsikotik haplar, hipertansiyon hapları
 10. Beyin ve omurilik hastalıkları: tümörler, kaza sonucu zedelenmeler, parkinson hastalığı, multipl skleroz hastalığı
 11. Trafik kazaları sonucu kalça kemiklerinin kırılması
 12. Prostat kanseri nedeniyle “Radikal Prostatektomi“ ameliyatı olan hastalarda %65 gibi oranda ereksiyon kaybı olmaktadır
 13. Mesanenin çıkarıldığı “Radikal Sistektomi“ ameliyatı sonrası %85 civarında ereksiyon problemi görülür
 14. Rektum (kalın barsağın son bölümü) kanseri cerrahisi sonrası
 15. Prostata radyoterapi yapılması halinde görülme oranı %65 tir, prostatın içine bırakılan maddelerle yapılan radyoterapide (Brakiterapi) bu oran %31 ve 5 yıl içinde iktidarsızlık oranı %57 olmaktadır

Prostat Kanseri Cerrahisi Sonrası Ereksiyon Probleminin Düzeltilmesi

Bugün bu hastamıza Penil Protez Ameliyatı ile penis protezi takıyoruz. Halk arasında mutluluk çubuğu adı verilen, cinsel fonksiyonları tamamen düzelten ve hastaları kabustan kurtaran bir ameliyat…

Penil Protezi Ameliyatını Neden Gerçekleştiriyoruz?

Bu hastamızda 7 yıl önce çok ileri prostat kanseri (tümörün prostatın dışına taşmış olması) nedeniyle Radikal Prostatektomi Ameliyatı sırasında ereksiyonu sağlayan sinirleri korumadık. Eğer ameliyat sırasında sinirleri korumayı sağlasaydık kanserin bir kısmı vücut içerisinde kalacaktı. Halbuki biz sinirleri korumadan çok geniş bir çıkartım ile geniş lenf temizliği yaptık ve hastamızın 7 yıldır prostat kanserinden hiçbir sıkıntısı olmadı. Şimdi karar verdi, protezini taktık ve cinsel fonksiyonlarının tekrar eski haline gelmesini sağlayacağız. Burada şunu vurgulamakta yarar var:

Radikal Prostatektomi Ameliyatı sırasında sinir korumak her hastaya uygun bir şey değil ve biz kendi pratiğimizde de bunu hep görüyoruz. Sinir korunuyor ama sinir korunan tarafta tümörün içeride kalma olasılığı çok yüksek oluyor. Dolayısıyla yüksek riskli prostat kanserlerinde yani 7, 8, 9 ve 10 skorlularda biz asla sinir korumuyoruz çünkü penis protezi ile hastanın cinsel fonksiyonları 20’li yaşlar seviyesine geliyor.

Bu makale EAU (Avrupa Üroloji Birliği) AUA (Amerikan Üroloji Derneği’nin) 2022 yılı güncellemelerine göre düzenlenmiştir.