Penil Protez (Mutluluk Çubuğu) Cerrahisi

Mutluluk çubuğu (penil protez, Stick of happiness) nedir? Neden kullanılır ve ne işe yarar? Üroloji dilinde Erektil Disfonksiyon diye adlandırılan hastalık, halk dilinde İktidarsızlık olarak bilinmektedir; tıbbi tanımı penisin vajinaya girebilecek sertliğe ulaşamaması ya da bu sertliğe ulaşmasına rağmen içeriye girmeden önce hemen yumuşaması şeklinde tarif edilir.

Penis Protezi Nedir? Neden Kullanılır? (Mutluluk Çubuğu, Stick of happiness)

Ürolojide Erektil Disfonksiyon diye adlandırılan hastalık halk dilinde iktidarsızlık olarak bilinmektedir. Bu kavramın tanımı penisin vajinaya girebilecek yeterli sertliğe ulaşamama veya bu sertliğe ulaşmasına rağmen hemen yumuşamasıdır.

Toplumda sertleşme (ereksiyon) yetersizliği görülme oranı yüzde 25’tir.

Toplumda ağır ereksiyon kaybı oranı yüzde 9’dur.

Bu duruma etki eden sebepleri 2 şekilde sınıflandırmak mümkün. Organik sebepler (altta yatan bir sebep olan) ereksiyon kaybı. Psikolojik sebepler (bir sebebi olmayan) ereksiyon kaybı.

Önemli: Organik ereksiyon kaybı saptanmış hastalarda 5 yıl içinde damarsal problemler yaşanması muhtemeldir. Bu durum kalp krizi ve benzeri problemlere; felç ve damar tıkanmalarına sebep olabilir.

Ereksiyon Problemi (İktidarsızlığa) Neden Olabilecek Sebepler

 1. Sigara kullanımı.
 2. Hipertansiyon.
 3. Diyabet hastalığı (şeker hastalığı).
 4. Aşırı kilolu olmak.
 5. Uyku problemleri ve uyku apnesi.
 6. Kronik böbrek yetmezliği ve diyaliz (bu hastalarda böbrek nakli yapılsa bile durum düzelmez. 
 7. Tiroit bozuklukları. 
 8. Uyuşturucu ve yüksek doz alkol kullanımı. 
 9. İlaçlar: antidepresanlar, antipsikotik ilaçlar, hipertansiyon ilaçları.
 10. Beyin ve omurilik hastalıkları: tümörler, kaza sonucu zedelenmeler, Parkinson hastalığı, multipl skleroz hastalığı.
 11. Trafik kazaları sonucu kalça kemiklerinin kırılması. 
 12. Prostat kanseri nedeniyle radikal prostatektomi ameliyatı olan hastalarda %65 gibi oranda ereksiyon kaybı olmaktadır. 
 13. Mesanenin çıkarıldığı radikal sistektomi ameliyatı sonrası %85 civarında ereksiyon problemi görülür.
 14. Rektum kanseri cerrahisi sonrası.
 15. Prostata radyoterapi yapılması halinde görülme oranı %65’tir, prostatın içine bırakılan maddelerle yapılan radyoterapide (Brakiterapi) bu oran %31 ve 5 yıl içinde iktidarsızlık oranı %57 olmaktadır.

İktidarsızlık Tedavisi için Yapılabilecekler

 • Destekleyici ilaçlar.
 • Şok dalga tedavisi.
 • Hastanın Kendi kendine iğne uygulaması.

Önemli: Tüm bu yöntemler hem hastalarımız için yıldırıcı olmakta ve zamanla etkisini kaybeden tedavilerdir. Bu nedenle ereksiyon kaybının en etkili ve tek çözümü Penil Protez (Mutluluk Çubuğu) cerrahisidir.

Penil Protez (Mutluluk Çubuğu) Ameliyatlarını Nasıl Gerçekleştiriyoruz?

Penis protez (mutluluk çubuğu) ameliyatı genel anestezi altında yapılan ve yaklaşık 3 saat süren bir ameliyattır. Temel ereksiyonu sağlayan ve tıpta Korpus Kavernozum olarak adlandırılan ve içine kan dolarak sertleşmeyi sağlayan boşluklar içine protez yerleştirme esasına dayanır.

Bu ameliyatta erkek ve partnerinin tatmin olma oranı yüzde 98’dir. !

Mutluluk Çubuğu Çeşitleri Nelerdir?

Mutluluk çubuğu (Penis Protezi) 3 çeşidi bulunmaktadır.

 • Tek parçalı
 • İki parçalı
 • Üç parçalı

Önemli: İki parçalı protez yeterli sertliği sağlayamadığı için hem ülkemizde hem dünyada çok fazla tercih edilmemektedir.

Tek Parçalı Mutluluk Çubuğu: En basit yöntem bu türdür. Penis içinde iki adet silikon çubuk yerleştirilerek ereksiyon sağlanır. Basit olmasına rağmen bu uygulamada penis sürekli erekte halde kalmaktadır. İlişki sonrası ereksiyon sonlandırma şansınız bulunmamaktadır.

Üç Parçalı Mutluluk Çubuğu: Bu tip en sık ve en fazla tercih edilen tiptir. 3 parçadan oluşan sistem iki adet silikon çubuk, rezervuar ve pompadan oluşmaktadır. Sistem pompa aracılığıyla rezervuardaki suyun penis içine dolması esasına dayanır. İlişki bittiğinde ise yine pompanın hemen yanındaki düğmeye basarak ereksiyon sonlandırılır.

Önemli: Üç parçalı protez uygulaması kesinlikle dışarıdan bakıldığında belli olmamaktadır. Hasta sağlıklı bir insan gibi aktif cinsel hayatına devam edebilmektedir.

Penil Protez (Mutluluk Çubuğu) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • 3 parçalı protez için 5 yıl içinde bozulma oranı sadece yüzde 2’dir.
 • Protez ameliyatında en dikkat edilmesi gereken durum enfeksiyondur. Bu sebeple ameliyat mutlaka tam donanımlı bir hastanede tecrübeli bir cerrah tarafından yapılmalıdır.
 • Ereksiyon kaybı yaşamaya başlayan hastalar mutlaka hemen hekime başvurmalıdır. Süre uzadıkça penis boyu ve kalınlığında kayıplar olmaktadır.

Mutluluk Çubuğu (Penil Protez) Ömrü Ne Kadar?

Mutluluk çubuğu cerrahisi için hastalarımızın merak ettiği en önemli sorulardan bir de protezin ömrünün ne kadar olduğudur. Bu sorunun net bir cevabı olmamakla birlikte kullanıcının özenli kullanımı ile doğru orantılıdır. Standardın dışında kullanılmayan protez için herhangi bir kullanım ömrü sınırı yoktur.

Önemli: Kullanılan protezin kalitesi burada önemli ve hastalarımız tarafından dikkat edilmesi gereken bir başka noktadır.

Prostat Kanseri Ameliyatı Sonrası Penil Protez Cerrahisi

Radikal prostektomi ameliyatı sonrası ereksiyon sağlayan sinirlerin korunması her hastaya uygun değildir. İleri düzey kanser hastalarında (7,8,9,10) skorlu hastalarda sinir korunması geride tümör bırakılmasına sebep olabileceği için bu hastalarda ereksiyon sinirleri korunmaması tıbbi bir gerekliliktir.

Bu sebeple yüksek skorlu prostat kanseri hastalarında ereksiyon kaybı ameliyatın doğal sonucudur. Sağlıklı cinsel hayatın devamı için mutlaka bu hastalarda penil protez (mutluluk çubuğu) cerrahisi ameliyatı yapılmalıdır.

Bu makale EAU (Avrupa Üroloji Birliği) AUA (Amerikan Üroloji Derneği’nin) 2022 yılı güncellemelerine göre düzenlenmiştir.